سال ۱۳۹۷ را با افت و خیزهایی که در بخش اقتصادی شاهد آن بودیم از جمله شروع مرحله اول تحریم ها، نوسانات نرخ ارز و محدودیت های بانکی و مبادرت ارزی با خارج از کشور پشت سر گذاشتیم و با تمهیدات لازم برای تأمین مواد اولیه که از قبل پیش بینی کرده بودیم و همچنین تقویت واحد تحقیق و توسعه (R&D) برای جایگزینی مواد داخلی با وارداتی و تغییر در ترکیب مواد اولیه مستقیم موفقیت های خوبی به دست آوردیم و توانستیم خیلی از تهدیدات را به فرصت تبدیل کنیم.

نمونه عینی مطالب فوق تولید ۲۲،۴۰۹ تن از انواع اجرام نسوز می باشد که ظرفیت اسمی کارخانه را پوشش داده و در ماه های اردیبهشت و دی حتی رکورد در تولید بوده است.

نکته قابل توجه: اینکه کارخانه هرمزگان در منطقه ویژه اقتصادی که ایجاد آن در کمیته سرمایه گذاری هلدینگ توکا فولاد در تاریخ ۱۳۹۵/۰۹/۲۲به تصویب رسید و قرار شده بود ظرف مدت ۲ سال از محل افزایش سرمایه، وصول مطالبات و تسهیلات بانکی شود و خوشبختانه علی الرغم مشکلات مالی که عمدتاً در نیمه دوم سال ۱۳۹۷ بر اثر افزایش نرخ تورم بروز کرد در ۱۵/۰۹/۱۳۹۷ اولین محصول تولید آزمایشی انجام گردید و با اصلاحات لازم در ماشین آلات تولیدی توانستیم به طور آزمایشی ۲۵۰ تن جرم تولید کنیم که شرح آن در گزارش تفسیری مدیریت به تفصیل منتشر شده است. نکته قابل اهمیت این است که ماشین آلات به طور کامل در داخل کشور ساخته شده و لذا شاخص اقتصادی و مقاومتی و بومی سازی نیز رعایت گردیده است.

فروش محصول جرم در سال ۱۳۹۷ بالغ بر۱۳،۱۸۸ تن است که نسبت به بودجه پیش بینی ۱۴ درصد افزایش داشته و حاصل ریالی آن بالغ بر ۴۹۲،۱۸۸ میلیون ریال است که ۳۰ درصد و در بخش ریالی فروش قطعات ریختنی ۲۱ درصد از بودجه پیش بینی شده فراتر رفته است.

عمده مشتریان شرکت صنایع بزرگ فولاد سازی کشور از جمله مجتمع فولاد مبارکه اصفهان، فولاد خوزستان، فولاد هرمزگان جنوب، فولاد کاوه جنوب کیش، فولاد خراسان ، ذوب آهن پاسارگاد و …. می باشد.

در بخش پروژه های تاندیش که به صورت TON COST PER می باشد مربوط به تاندیش های فولاد مبارکه و تاندیش های فولاد آلیاژی ایران (یزد) می باشد که حاصل ریالی آن ۳۴۵،۲۴۸ میلیون ریال بوده است که صد در صد بودجه پیش بینی شده در این بخش تحقق یافته است. در بخش خدمات که عمدتاً مربوط به تعمیرات نسوز در فولاد کاوه جنوب کیش، فولاد هرمزگان، فولاد چادرملو و … می باشد درآمدی معادل ۲۰۱،۵۸۵ میلیون ریال کسب کرده که ۲ درصد از بودجه پیش بینی شده فراتر رفته است. ماحصل اینکه کل درآمد ناشی از فعالیت های عملیاتی و غیرعملیاتی شرکت مبلغ ۱،۲۷۱ میلیارد ریال شده است که سود هر سهم ۱،۴۳۱ ریال را برای سهامداران به ارمغان آورده است که حدود ۳۱ درصد از آخرین پیش بینی فراتر رفته است.

وضعیت اقتصادی در سال ۱۳۹۸ به طور وضوح به علت مشکلات به وجود آمده از سیل و تحریم های نفتی و کاهش درآمدهای ارزی دولت و نرخ تورم قابل پیش بینی نیست ولی بر اساس برنامه و استراتژی شرکت در سال های ۱۳۹۸ الی ۱۴۰۰ و بودجه تنظیمی برای تولید کارخانه و سایت بندرعباس امیدواریم بتوانیم در شرایط رکود تورمی و رقابتی به اهداف مشخص شده دست یابیم (گرچه نمی شود انتظار سود سال ۹۷ را در سال ۹۸ داشت).